We wczesne czwartkowe popołudnie – 24 marca 2022 roku – została uroczyście otwarta Aleja Rodzin Dęblińskich, niosących pomoc Żydom w czasie Holocaustu. Przygotowano ją na drodze, która prowadzi na cmentarz wojenny Balonna w Dęblinie – posadzono tu 51 lip, które biegną szpalerami wzdłuż alei. Pomiędzy drzewami zostały usytuowane 24 „kamienie pamięci” z nazwiskami Dębliniaków, którzy ukrywali Żydów.  Powstał też pomnik, który upamiętnia Dęblińskich Sprawiedliwych i został ustawiony po prawej stronie przy wjeździe na Cmentarz. Aleja oraz pomnik powstały z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dęblina.

W odsłanianiu nowych miejsc pamięci wzięli udział między innymi krewni dęblinian, którzy pomagali Żydom. Były przeczytane fragmenty zaczerpnięte z książki “Dęblińscy Sprawiedliwi”, Stanisław Górka wyrecytował dwa wiersze, zaplanowano też wspólną modlitwę Kapelana Wojska Polskiego oraz Rabina i okolicznościowe przemówienia. O oprawę muzyczną zadbał Chór Dziecięcy “Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Przed odsłoniętym pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze.

Zdjęcia: Urząd Miasta Dęblin